Past Recipients

2016

Mayor’s Award for Innovative Support by a Business for the Arts:  Reza Mostashari, Langham Development Ltd.
Mayor’s Award for Sustained Support of the Arts: Rajammal Ram
John Poole Award for Promotion of the Arts: What It Is Podcast
ATB Financial Ambassador of the Arts Award: Catalyst Theatre
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Lyndal Osbourne
CN Youth Artist Award: Olivia Rose Leaf
Qualico Award for Excellence in Artistic Direction: Christine Sokaymoh Frederick
Award for an Emerging Artist: Ben Gorodetsky
Syncrude Award for Excellence in Arts Management: April Dean
TELUS Courage to Innovate Award: Sebastian Barrera

2015

Mayor’s Award for Innovative Support by a Business for the Arts: Happy Harbor Comics
Mayor’s Award for Sustained Support of the Arts: Audreys Books
John Poole Award for Promotion of the Arts: Alexis Marie Chute
ATB Financial Ambassador of the Arts Award: Rapid Fire Theatre
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: The Honourable Tommy Banks
CN Youth Artist Award: Kieran MacDonald
DIALOG Award for Excellence in Artistic Direction: Amy Shostak
Mile Zero Dance Progressive Artist Award: Paul Freeman
Northlands Award for an Emerging Artist: Ahmed Knowmadic
Robert Kroetsch City of Edmonton Book Prize: Rudy Wiebe
Syncrude Award for Excellence in Arts Management: Karen Brown-Fournell
TELUS Courage to Innovate Award: Amber Borotsik

2014

Mayor’s Award for Innovative Support by a Business for the Arts: Capital Power
Mayor’s Award for Sustained Support of the Arts: Steven LePoole
John Poole Award for Promotion of the Arts: CJSR FM 88.5
ATB Financial Ambassador of the Arts Award: Prairie Dog Film & Television
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Douglas D. Barry
CN Youth Artist Award: Rebecca Lappa
DIALOG Award for Excellence in Artistic Direction: Ron E. Scott
Northlands Award for an Emerging Artist: Doug Organ
Robert Kroetsch City of Edmonton Book Prize: Tim Bowling
Syncrude Award for Excellence in Arts Management: Dave Cunningham
TELUS Courage to Innovate Award: Darcia Parada

2013

Mayor’s Award for Innovative Support by a Business for the Arts: Royal Alexandra Hospital Foundation
Mayor’s Award for Sustained Support of the Arts: City Lumber Corporation
John Poole Award for Promotion of the Arts: Fish Griwkowsky
ATB Financial Ambassador of the Arts Award: Corb Lund
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: John Mahon
CN Youth Artist Award: Tim Dowler-Coltman
DIALOG Award for Excellence in Artistic Direction: Trevor Schmidt
Northlands Award for an Emerging Artist: Omar Mouallem
Robert Kroetsch City of Edmonton Book Prize: Tim Bowling
Syncrude Award for Excellence in Arts Management: Tom McFall
TELUS Courage to Innovate Award: Shawn Pinchbeck

2012

Mayor’s Award for Innovative Support by a Business for the Arts: ATCO Gas & ATCO Electric
Mayor’s Award for Sustained Support of the Arts: REALTORS® Association of Edmonton, Jon Hall, Marketing Manager
John Poole Award for Promotion of the Arts: Arts on the Ave
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Brian Webb
CN Youth Artist Award: Candace Chu
DIALOG Award for Excellence in Artistic Direction: Marsh Murphy
Northlands Award for an Emerging Artist: Jason Carter
Robert Kroetsch City of Edmonton Book Prize: Judy Schultz
TELUS Courage to Innovate Award: iDance Edmonton

2011

Award for Innovative Support by a Business for the Arts: ATB Financial
John Poole Award for Promotion of the Arts: Avenue Magazine
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Thomas Peacock
City of Edmonton Book Prize: Myrna Kostash
Molson Coors Award for Excellence in Artistic Direction:
Sandro Dominelli
Northlands Award for an Emerging Artist: Arlen Konopaki
Stantec Award for Youth Artist: Cynthia Hicks
Sutton Place People’s Choice Award: Ulrike Rossier
TELUS Courage to Innovate Award: GeriActors and Friends

2010

Award for Innovative Support by a Business for the Arts: Maclab Enterprises
Award for Sustained Support of the Arts: Players de Novo
John Poole Award for Promotion of the Arts: Allan E. Scott
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Alice Major
Molson Coors Award for Excellence in Artistic Direction: Greg Dowler-Coltman
Northlands Award for an Emerging Artist: Raymond Biesinger
Stantec Award for Youth Artist: Matthew Jonah
Sutton Place People’s Choice Award for Visual Art: Jeff Holmwood
TELUS Courage to Innovate Award: Trevor Anderson

2009

Award for Innovative Support by a Business for the Arts: CIBC
Award for Sustained Support of the Arts: See Magazine
John Poole Award for Promotion of the Arts: Ellis Brothers Photography
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Tim Ryan
Molson Coors Award for Excellence in Artistic Direction: Shelley Switzer
Northlands Award for an Emerging Artist: Kristy Trinier
Stantec Award for Youth Artist: Roydon Tse
Sutton Place People’s Choice Award for Visual: Art Jonathon Kaiser
TELUS Courage to Innovate Award: Rising Sun Theatre

2008

Award for Innovative Support by a Business for the Arts: Classic Landmarks Master Builder
Award for Sustained Support of the Arts: Enbridge
John Poole Award for Promotion of the Arts: Michael Phair
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Larry Benson
Molson Coors Award for Excellence in Artistic Direction: Dana Andersen
Northlands Award for an Emerging Artist: Angela Gladue
People’s Choice Award for Visual Art: Sylvain Voyer
Stantec Award for Youth Artist: Sean Neil
TELUS Courage to Innovate Award: Jeff Collins

2007

Award for Innovative Support by a Business for the Arts: Pattison Outdoor Advertising
Award for Sustained Support of the Arts: Studio Post and Transfer
Award for Promotion of the Arts: TransAlta
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Harry Pinchin
Northlands Award for an Emerging Artist: Linda Turnbull
Stantec Youth Artist Award: Julie Bauschardt
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Annie Dugan
TELUS Courage to Innovate Award: Heather Diane Inglis

2006

Award for Innovative Support: Cambridge Strategies Inc.
Award for Sustained Support: Audreys Books
Award for Promotion of the Arts: Edmonton City Centre
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Geri Dittrich
Enbridge Award for an Emerging Artist: Nik Kozub
Stantec Youth Artist Award: Patrick Lundeen
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Gerry Morita
TELUS Award for Innovation in the Arts: Ian Jackson

2005

Award for Innovative Support: Nordic Mechanical Services
Award for Sustained Support: McLennan Ross
Award for Promotion of the Arts: Bottom Line Productions Inc.
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: P.J. Perry
Enbridge Award for an Emerging Artist: Trevor Anderson
Stantec Youth Artist Award: Caroline Mouris
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Concrete Theatre Artistic Collective
TELUS Award for Innovation in the Arts: Kim Klegg

2004

Award for Innovative Support: Edmonton Transit Systems &
ReMax
Award for Sustained Support: Syncrude
Award for Promotion of the Arts: Colin MacLean
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: Robert Sinclair
Enbridge Award for an Emerging Artist: Craig LeBlanc
Maclab Award for Excellence in Arts Management: Shona Neil
Stantec Youth Artist Award: Nicholas Mayne
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Ron Jenkins
TELUS Award for Innovation in the Arts: Hri Neil

2003

Award for Innovative Support: EPCOR
Award for Sustained Support: ARKTOS
Award for Promotion of the Arts: Vue Weekly
ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement: James DeFelice
Capital City Savings Youth Artist Award: Micha Kennedy
Enbridge Emerging Artist Award: Paul Freeman
Maclab Award for Excellence in Arts Management: David Cheoros
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Geoffrey Brumlik
TELUS Award for Innovation in the Arts: Marsh Murphy

2002

Award for Innovative Support: The Paint Spot
Award for Sustained Support: Nutron Industries
Award for Promotion of the Arts: Media See Magazine
Capital City Savings Youth Artist Award: Laura Raboud
Enbridge Emerging Artist Award: Celina Stachow
Maclab Award for Excellence in Arts Management: Jacquie Richardson
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Scott Leithead
TELUS Award for Arts of the Future: Lindsay McIntyre

2001

Award for Innovative Support: Friends of University Hospitals
Award for Sustained Support: TransAlta
Award for Promotion of the Arts: CBC Radio 2 in Edmonton
(90.9 FM)
Enbridge Emerging Artist Award: Ryan Hough
Maclab Award for Excellence in Arts Management: Tim Willis
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Vince Gasparri
TELUS Award for Arts of the Future: Craig Brennan

2000

Award for Innovative Support: CUPE
Award for Sustained Support Grant: MacEwan College
Award for Promotion of the Arts: Mix 96
Enbridge Emerging Artist Award: Christopher Craddock
Maclab Award for Excellence in Arts Management: Heather Redfern
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Bill Evans
TELUS Award for Arts of the Future: Wes Borg

1999

Award for Innovative Support: Cessco Fabrications & Engineering
Award for Sustained Support: Gourmet Goodies
Award for Promotion of the Arts: Barefoot Productions
Enbridge Emerging Artist Award: Dorrie Deutschendorf
Maclab Award for Excellence in Arts Management: Josh Keller
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Heidi Alther
TELUS Arts of the Future Award: Will Bauer

1998

Award for Innovative Support: TELUS
Award for Sustained Support: Chieftain International Inc.
Award for Promotion of the Arts: Edmonton Journal
Interprovincial Pipe Line Inc. Emerging Artist: Bretta Gerecke
Maclab Award for Excellence in Arts Management: Todd Janes
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Memi von Gaza
TELUS Arts of the Future Award: Brian Webb Dance Co.

1996

Award for Innovative Support: Chianti’s
Award for Sustained Support: Camsteel Fabrications
Award for Promotion of the Arts: CFRN Television
Interprovincial Pipe Line Inc. Emerging Artist: Sean Caufield
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: Don Kugler
TELUS Arts of the Future Award: Edmonton Opera – Turandot.

1997

Award for Innovative Support: Interprovincial Pipeline Inc.
Award for Sustained Support: Dynacare Kasper Medical Labs
Award for Promotion of the Arts: Heather Grue – ITV
Interprovincial Pipe Line Inc. Emerging Artist: Meiko Ouchi
Maclab Award for Excellence in Arts Management: Susan Abells
Syncrude Award for Innovative Artistic Direction: John Estacio
TELUS Arts of the Future Award: Shawn Pinchbeck & Tim Folkmann